7 Temmuz 2013 Pazar

İnci Sözlük

İnci Sözlük
İnci Sözlük
Bazen kelimeler farklı anlamları taşırken bizim içinde daha farklı anlamlara gelebilir. Bugün dünya üzerinde bütün dilleri oluşturan sözcüklerin anlamlarının yer aldığı kaynakların adıdır sözlük. Sözlük varoluştan itibaren insanların ses ile duygulara ve nesnelere isim takmalarıdır. Ses öbekleri kelimeleri ve sözcükleri oluşturur. Sözlük ise bunların ne anlama geldiklerini bizlere yansıtır. Sesler sözcüklere anlam katarken sözlükler seslerin anlamlarını deşifre eder. Bazen bu anlamlar sanal platformlarda kişilerin bu sözcüklerden anladıklarını halk dili ile tercüme etmelerini sağlar. İnci Sözlük işte bu platformlardan biridir. Aynı kelimenin farklı kişilerde neler çağrıştırdığını anlamanın en iyi yoludur İnci Sözlük. Halktan herkesin bir sözcüğün kendisi için ne anlama geldiğini yazdığı bu açık platformda sözcüklerin eğlenceli yorumları da yer alır.
Acı bir sözcüktür. Acı bir duyuya verilmiş bir addır. Bu bizim dilimizde acı başka dillerde farklı ses öbeklerinin oluşturduğu kelimedir. Ama acı aynı zamanda sesteş bir kelimedir. Acı iki anlama gelir bunlardan biri üzüntü ve hissiyatın adıdır, bir diğeri ise yenilen şeyden alınan tattır. Acı sizin için ne anlama geliyor dersiniz? İşte İnci Sözlük burada devreye giriyor. Kişiler acı denilince neler anladıklarını birbirlerine açık bir platformda paylaşıyorlar. İnci Sözlük için halk sözlüğü desek çokta yanılmış olmayız değil mi? Halkın sözlüğü olarak da adlandırabileceğimiz İnci Sözlük aynı kelimelerin farklı hislerdeki ve farklı kişilerde ki anlamını buluyor.
Sözcüklerin ne anlama geldiğini rahatlıkla paylaşabileceğiniz bir adrese sizlerde ihtiyaç duyabilirsiniz. İnci Sözlük geniş sözcük kitlesi ile hem yerli sözcüklerin hem yabancı sözcüklerin anlamlarına yer veriyor. Birçok sözcüğün gerçek anlamını ve halkça ne anlama geldiğini araştırabileceğiniz bu İnci Sözlük kütüphanenizin bir kenarında duran bir sözlükten çok daha fazlası demektir. Unutmayın ki bir sözcüğü sözcük yapan halkın ona yüklediği anlamlardır. Halktan herkesin rahatlıkla bu anlamları yazdığı platform önemli bir yazılı kaynak niteliğindedir. Hem gerçek anlamları hem mecaz anlamları hem de halkın yüklediği anlamları ile sözcükler İnci Sözlük sayfaları arasında benliğine kavuşuyor. İnci Sözlük kelimelerin sözcüklerin halk nazarında ki anlamlarının bir yazılı kaynağıdır.

0 yorum:

Yorum Gönder