16 Temmuz 2013 Salı

Ekşi Sözlük

Ekşi Sözlük
Ekşi Sözlük
1999 yılında kurulmuş olan Ekşi Sözlük o tarihten bugüne her olaya ve her kelimeye anlam yüklemiş ve bunu bilgili yazar kitlesi ve halk yorumları ile yapmıştır. Kutsal bilgi kaynağı sloganı ile 1999 yılında başlayan serüveni hala süren Ekşi Sözlük en sık ziyaret edilen sitelerden biridir. Sözcüklerin hissettirdiği anlamları ve tarih içinde ki önemli gelişmeleri rahatlıkla bulabileceğiniz bu önemli bilgi kaynağı herkesin aradığı birkaç şeyi rahatlıkla bulabileceği bir adrestir. Ekşi Sözlük adı üstünde bir sözlüktür. Sözlük nedir diyerek lafa başlamak aslında en doğru başlangıç şekli olacaktır. Sözlük halkların birbirleri ile iletişime geçerken kullandıkları ses öbeklerinden oluşan sözcüklerin anlamlarıdır. Sözlük hem sözlüklerin anlamlarının yer aldığı hem de benzer anlama gelen sözcüklerin anlamlarının yazıldığı bir kaynaktır.

Ekşi Sözlük sadece bir sözlük müdür? Hayır, Ekşi Sözlük sadece bir sözlük değildir. Aslında o bir ansiklopedidir. Ekşi sözlük aradığınız her şeyi rahatlıkla bulabileceğiniz bir kaynaktır. Aradığınız her hangi bir tarih mi? Aradığınız bir kişi mi? İşte bunların bütün cevabı Ekşi Sözlük. Çünkü bilgiler sadece sözcükler ile değil aynı zamanda tarihler ile kişiler ile oluşmaktadır. Ansiklopedi niteliğinde olan bu sözlük içerisinde yer alan bilgile içinde sizlerinde payı olabilir. Sizlerde bilgilerinizi Ekşi Sözlük satırlarında tarih kaynakları arasına katabilirsiniz. Neden olmasın! Bakın ne diyoruz Ekşi Sözlük bir tarihtir. Sizler bugün merak ettiğiniz bir kişi, sözcük veya tarihin ne anlama geldiğini bilgi sahibi olmak için öğrenmek istiyorsunuz.  Bundan yaklaşık 10 yıl kadar sonra da dünya da bugün ne olduğunu ve ne anlama geldiğini merak eden kişiler olacaktır. İşte onların yazılı kaynağı ise Ekşi Sözlük aracılığı ile bugünün tanıkları sizler olacaksınız.

Raflarda tozlanan sözlüklerin geride kaydığı bir dönemdeyiz diyebiliriz. Artık her şey sanal kaynakların güvenilirlikleri ile sorgulanıyor. Hepimizin merak ettiği pek çok olgu internet dünyası aracılığı ile bizlere ulaşıyor. Burada dikkat edilmesi gereken ise kaynağın güvenilirliğidir. Ekşi Sözlük ise bu güven duvarlarını uzunca yıllar içinde örmüş ve artık halk tarafından gerçek kutsal bilgilerin kaynağı olarak kabul edilmiştir.

0 yorum:

Yorum Gönder